Vianočný úsmev 2007


Prvý januárový týždeň do Kúpeľného domu v Sklených Tepliciach prichádzajú tak ako každý rok deti z rôznych miest Slovenska na “Vianočný úsmev detí”, projekt, ktorého organizátorom je združenie mladých Okáčik zo Žiaru nad Hronom.

Deti z detského domova Nová Baňa, deti zo ŠZŠ Hrabiny, ŠKTP Apollo Zvolen, deti s rodičmi zo Žiaru, Levíc, Tlmáč a prišli nás pozrieť aj naši veľkí kamaráti Viktorka a Peťo, ktorí momentálne študujú v Dánsku. A už sme akoby v rozprávke, všetci spolu a znovu sa tešíme a hráme.

Atmosféra plná života, smiechu, nabitá dobrou náladou. Hráme spolu hru zvanú život. Odrazu nás tá hra akosi všetkých spojila dohromady. Bez rozdielu rokov, názoru či zdravotného a mentálneho postihnutia. Hra pretkaná jednoduchými aktivitami, čo nás robia šťastnými a vykúzlia na detských tváričkách úsmev. Svet dospelých sa nám zastavil a svet detstva sa v nás pohol. Všade cítiť blízkosť toho druhého, ochotu pomáhať si a aj Benjaminkovia sa rýchlo včlenili do našej veľkej rodiny. A keď Mikuláš rozdával darčeky všetci boli zrazu malými deťmi.

Každý deň relaxujeme v termálnom bazéne, chodíme na rehabilitačné procedúry, súťažíme v riešení hlavolamov, na kúpeľnom karnevale s módnou prehliadkou sa z nás stávajú ozajstné celebrity , hľadáme Super Star Okáčika. V Hrcasovej dielni modelujeme, hráme na gitare, spievame, maľujeme sami seba, fotografujeme – deti sú šťastné robia všetko spontánne a radostne. Cvičíme jógu a mandru.

A aj keď nám Perinbabka toho roku zaspala, šantíme v blízkom lesíku, kde počas expedícií stretneme ježibabu, čerta, princeznú a prihovoria sa nám aj dobrí škriatkovia, aby pomohli pri riešení záhad. A boli naozaj skutoční? V danú chvíľu áno. Mnohí z nás po prvý krát sedeli v sedle koníka.

Nesmiernu radosť nám urobili aj hostia, ktorí prišli pobaviť naše deťúrence. Svojím krásnym spevom nás potešila speváčka Ivka Kováčová zo Žiaru nad Hronom, MISS stredných škôl Janka Repiská ukázala, že v jej prípade sa krása spája s talentom – tento krát tanečným. Po vystúpení ich deti obklopili a autogramiáda nemala konca kraja. A ďalším hosťom bol Erik Lakatošovie víťaz reality show Vyvolení z televízie JOJ. Z jeho vystúpenia a prístupu k deťom bolo cítiť, že má otvorené srdce pre deti, veľmi sa s nimi zblížil a jeho dobrosrdečnosť bola obdivuhodná.

Čo na záver? Sme radi, že sa nám podarilo znovu toto zmysluplné podujatie zorganizovať. V čom zmysluplné? V tom, že deti sa tu naučia koordinovať spoločné úsilie, čo posilňuje vzájomné vzťahy a súdržnosť a zvyšuje zdravé sebavedomie a integritu osobnosti.

V otvorenej atmosfére lásky a porozumenia sa deti učia sami premýšľať a uplatňovať vo svojom živote najzákladnejšie ľudské hodnoty. U tých starších podporuje rôznorodosť a toleranciu. Naučí deti, že rozdiely medzi ľuďmi sú prirodzené a prispievajú ku kráse sveta.

Učí ich, že základom všetkých vzťahov má byť láska a dobrota, že čestnosť je ozdobou človeka. Naučí ich pozerať na svet svojimi očami a hľadať vždy pravdu.

Naša rozprávka pomaly končí a my vieme, že tie jednoduché veci – keď spolu kreslíme, počítame korálky, modelujeme zázraky z perníkového cesta, sedíme vedľa seba, nás posúvajú ďalej. Stačí tak málo, aby sme mohli prežiť viac šťastia.

Rozlúčka je ťažká, slzavé oči detí aj dospelákov sú toho dôkazom. Sľúbime si, že sa znovu stretneme a nateraz tú našu rozprávku budeme žiť ďalej každý tam, odkiaľ prišiel.

Život je niekedy ťažký a nemusel by byť. Mohol by byť čistý a jednoduchý, pretože najkrajšie zo všetkých sú práve tie najjednoduchšie veci.

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli zrealizovať Vianočný úsmev detí a objaviť to nádherné ľudské čo je ukryté každom z nás, čosi neopakovateľné, vzácne, čo nás prekvapí, pretože to vôbec nečakáme.

Ľubica Mokrošová
Predsedníčka OZ Okáčik Žiar nad Hronom